System oceniania: punkty cząstkowe.

Tutaj możesz zgłaszać uwagi oraz propozycje zmian dotyczące AlgoLigi

System oceniania: punkty cząstkowe.

Postautor: Domandinho » 22 wrz 2012, 18:10

Witam! Patrzę sobie na ranking zawodów i widzę jedną niepokojącą rzecz. Bardzo mało osób zdobyło w ogóle jakieś punkty.
Moją sugestią jest więc:
-Dawanie za poprawne rozwiązanie nie 1 ale 10 punktów.
-Nagradzanie poprawnych, ale nieoptymalnych rozwiązań punkami cząstkowymi (np 2/10, 4/10) w zależności od szybkości rozwiązania.
Moim zdaniem ocenianie systemem 0 albo 1 jest bardzo krzywdzące ,gdyż wystarczy jeden test aby wyzerować ilość punktów za całe zadanie.
Co gorsza duże znaczenie ma używanie biblioteki cstdio zamiast iostream, co w przypadku WWSI OPEN 2012 decydowało czy zadanie będzie zaliczone.
Poza tym Wynik 50/50 wygląda dużo lepiej niż 5/5, a ranking turnieju byłby dużo ciekawszy.
Proponuję zatem ,abyście dokonali tej zmiany systemu oceniania w tej, albo w następnej rundzie.
Sądzę ,że jeśli zmienicie system oceniania to frekwencja na Algolidze poprawi się znacznie.
Myślę ,że wiele osób zgodzi się z moją opinią.
Pozdrawiam
Domandinho

Re: System oceniania: punkty cząstkowe.

Postautor: macbon » 23 wrz 2012, 13:43

Osobiście jestem przeciwnikiem punktacji cząstkowej, chociaż raz zastosowałem ją w Mistrzostwach WWSI w Programowaniu. W owym czasie myślałem, że wprowadzenie tego typu oceniania spowoduje, że zawodnicy będą próbowali napisać rozwiązania do większej liczby zadań. Niestety, efekt był taki, że większość użytkowników i tak dawała sobie spokój po 2-3 problemach na których nie uzyskali kompletu punktów i dalej już nie startowali. Poza tym moim zdaniem punktacja cząstkowa trochę kłóci się z ideą rozwiązywania tego typu zadań. Limity czasowe, pamięciowe itp. są częścią warunków jakie należy spełnić, a nie ozdobą do treści.

Z drugiej strony rozumiem Twój niepokój zapewne też lekkie zdenerwowanie. Na pewno nikogo nie bawi sytuacja, kiedy piszesz rozwiązania do np. 3 zadań, rozwiązania te przechodzą kilka testów, ale nie dostają AC a na koniec i tak jesteś sklasyfikowany tak samo jak ta osoba, która wysłała jednego być może totalnie bzdurnego submita. Wczoraj trochę dyskutowaliśmy z Piotrem i Adamem na ten temat i doszliśmy do wniosku, że rozwiązaniem tego problemu jakie możemy zaproponować jest zwiększenie ilości zadań o mniejszym stopniu trudności niż część wczorajszych. Taki zabieg pozwoli zdobyć punkty nawet początkującym zawodnikom i jednocześnie umożliwi rozróżnienie poziomu zaawansowania np. takich osób, które wczoraj zdobyły 0 punktów. Wiadomo, że Ci lepsi zapewne rozwiążą wszystkie prostsze zadania, a początkujący zazwyczaj jedno. Myślę, że takie rozwiązanie usatysfakcjonowałoby również Ciebie.

Co do uwagi dotyczącej bibliotek I/O no to niestety, ale różnice wydajnościowe pomiędzy cstdio a iostream są na tyle duże, że nie możemy sobie pozwolić na dostosowanie limitów czasowych do tej drugiej.

Aktualizacja #1
Z tego co się dowiedziałem Piotrek, jednak dostosowywał część swoich zadań pod iostream :)
macbon
Koordynator AlgoLigi

Wróć do Propozycje zmian