Dwa mity o haskell'u

Tutaj możesz podyskutować na tematy nie kwalifikujące się do żadnego z pozostałych forów

Dwa mity o haskell'u

Postautor: narbej » 28 mar 2014, 20:48

Niezależnie jaki jest teraz twój ulubiony język programowania, to mimo, że chcę pisać o haskell'u powinieneś to przeczytać.
Jest kilka mitów [prawd] jakie znalazłem na tenat tego języka:
1. Nauka programowania [kodowania] w języku haskell pomoże Ci stać się lepszym programistą w twoim ulubionym języku programowania [np w c++]
2. rzeczy łatwe "robi" się w haskellu trudno, a rzeczy trudne łatwo.

Już 1 punkt powinien Cię zachęcić do zainteresowania się tym językiem, ale muszę cię niestety rozczarować i ostrzec. To jest wierutne kłamstwo. Uważam, [i taką opinię można znaleźć też w necie], że jest bardzo mała szansa na to, abyś stał się lepszym programistą [np C++] ucząc się haskella.
Jeżeli tylko trochę "liźniesz" haskella, to nic Ci to nie da i nic nie zmieni. Abyś odniósł jakikolwiek pożytek musisz zagłębić się trochę bardziej a tu czeka już na Ciebie wielkie niebezpieczeństwo - grozi Ci zostanie fanatykiem haskella - i już nigdy nie staniesz się lepszym programistą tego innego swojego języka. Jest bardzo cienka linia-granica i łatwo ją przekroczyć. Co do drugiego punktu, to jestem na etapie "ciężkiego" męczenia się z ławymi rzeczami i nie mogę się doczekać kiedy stanie się odwrotnie.

Ostrzegłem Cię więc jeżeli dalej chcesz uczyć się haskella to przynajmniej wiesz co Ci grozi. [i nie mów, że cię nie ostrzegłem]
====================================================================================================

Jeżeli programowanie [kodowanie] to składanie programu z gotowych klocków [bibliotek, podprogramów itd] to w haskellu są to klocki lego ;-)
W większości programów na SPOJ'u,z kategorii łatwe, które do tej pory potraktowałem haskelem pierwszą rzeczą było najczęściej "oczyszczenie" danych wejściowych, np:
Zadanie transponowanie tablicy [macierzy]:
4 3 <- te dane nie są mi potrzbne i usuwam je
1 2 5
4 3 3
3 4 9
8 7 7
doprowadzam do postaci:
1 2 5
4 3 3
3 4 9
8 7 7
Podobnie jest w większości zadań np
Sekretny kod:
2
3 12?
5 1?2?3
doprowadzam do postaci:
12?
1?2?3
Gdyby problemsetterzy przygotowywali zadania w takiej postaci, to zamiast 5-7 linijek kodu, zmieściłbym się najczęściej w 1-5 linijkach w tych prostych i łatwych zadaniach
Jeżeli chodzi o zdolności haskella do pamiętania dużych liczb to jest to prawda, ale w sekretnym kodzie, nie korzystałem z tej możliwości.

=========== 10.04.2014 =========
Na SPOJ'u PL jest bardzo krótki tutorial, jak wczytać i wypisać dane w haskellu forum -> system spoj -> tutoriale poradniki.
Dodatkowo, rozwiązałem większość zadań na ..http://pl.spoj.com/PDSTPROG/ user: narbej_haskell - więc też można korzystać...
"Kody nadsyłane w PDSTPROG są widoczne dla wszystkich"
narbej
Koordynator AlgoLigi

Re: To nie Prima Aprilis

Postautor: kokosek » 29 mar 2014, 12:47

Zapraszam na SHORTENa. :D
Zadanie Sekretny kod już tam jest. ;-)
https://spoj.com/SHORTEN/problems/SECCODE
kokosek
Koordynator AlgoLigi

Re: To nie Prima Aprilis

Postautor: kokosek » 31 mar 2014, 00:06

Nie no w Haskellu też jest konkurencja na SHORTENie (a przynajmniej była). ;-)
Możesz popróbować w zadaniach, które ktoś już rozwiązał w Haskellu (można je sprawdzić w rankingu). Na pewno można się przy tym ciekawych rzeczy nauczyć. :-)
kokosek
Koordynator AlgoLigi

Wróć do Forum ogólne